Başarı Onu İstemekle Elde Edilir

Başarı Onu İstemekle Elde Edilir

Başarı, Onu İstemekle Elde Edilir

“Hayatta geldiğimiz ya da geleceğimiz yeri tayin eden yaptıklarımızdan daha çok yapmamız gerektiği halde yapmadıklarımızdır. Çünkü; hayat her zaman yapması gerekenleri zamanında ve yapması gerektiği gibi yapan insanı ödüllendirir.”

İlhan Ürkmez

Başarı Koçu, Danışman, Yazar ve Eğitim Uzmanı

ilhanurkmez@yahoo.com

Hayatta başarısız olmak için fazladan çaba harcarız. Hiç kimse durduk yerde başarısız olamaz. Başarısız olmak kendi seçimimizdir. Çünkü, hayat seçimlerden ibarettir. Neyi seçersek onu yaşar ve yaşatırız.

Bir insanın başarılı olup ta diğer bir başka insanın başarısız olmasını sağlayan en temel neden, olaya ve işe bakış açısıyla birlikte “ne istediğini” ve “ne istemediğini” biliyor olmasıdır.

Hayatta “yapmamız gerekenler” ve “yapmak istediklerimiz” vardır. Bu iki nokta arasındaki konumunuz sizin kararlarınızı ve eylemlerinizi etkiler. Yaşarken bir süre sonra nerede olacağınızı belirler.

Başarılı insanlar ile başarısız insanlar arasındaki fark, acıyla zevkin miktarında değil sıralamasındadır. Başarılı insanlar önce acı çeker, sonra zevk alır. Başarısız insanlar ise önce zevk alır sonra acı çeker.

Hayatta her zaman hedefleriniz olmalı. Bu hedefleri gerçekleştirecek planlarınıza uygun davranış içinde olmalısınız. Hedefinizi gerçekleştirmek için hangi davranışı sergilemeniz gerekiyorsa o davranışı sergilemelisiniz.

İki öğrenciyi düşünelim. Birinci öğrenci, derslerine zamanında çalışmakta ve öğrenmesi gerekenleri zamanında öğrenmektedir. Bu sorumluluğunu yerine getirdiği takdirde sınıfını başarıyla geçmektedir. Bu öğrenci önce acı çekmekte sonra zevk almaktadır.

İkinci öğrenci ise derslerine çalışmamakta ve top oynayarak ya da internette oyun oynayarak zaman geçirmektedir. Sınav zamanlarında ise zayıf notlar almakta ve sınıfta kalmaktadır. Hayatta yapması gerekenleri yerinde ve zamanında yapmayan bu ikinci öğrenci top oynamayı ya da internette oyun oynamayı ders çalışmaya tercih ederek önce zevk almakta sonra da sınavlarda zayıf notlar alarak yıl sonunda yaşayacağı olumsuz sonucu yaratmaktadır. Ve…sınıfta kalarak acı çekmektedir.

Birinci öğrenci başarılı olmak için ikinci öğrenci ise başarısız olmak için çaba harcamışlardır. Hiç kimse durduk yerde başarılı ya da başarısız olamaz. Başarılı olmak gibi  başarısız olmakta kendi seçimimizdir. Zihinsel ve bedensel enerjimizi nereye akıtır ve nereye yönlendirirsek hayatı istesekte istemesekte orada yaşarız. İkinci öğrenci enerjisini ders çalışmayıp top oynamaya, televizyon seyretmeye ve arkadaşlarıyla gezmeye harcadı. O enerjisini ve zamanını bu şekilde kullandı. Yıl sonunda ise sınıfta kaldı. Bu öğrenci, birinci öğrenciden farklı olarak önce kendi isteği doğrultusunda zoru değil de kolayı seçti. Zevk alacağı işleri yapmayı tercih etti. Birinci öğrenci ise acı çekmeyi, canı sıkılmayı ve  eğlenmekten fedakarlık etmeyi tercih ederek hayatının kontrolünü kendi eline aldı. Yıl sonu geldiğinde ise başarıyı hak eden davranış içinde olan bir insan görüntüsü içinde başarının zevkini yaşadı.

Hayat içinde başarmayı istediğimiz her neyse onu elde etme ve gerçekleştirme yolculuğumuzda önce bedelleri öder sonra ödülleri alırız. Başarı arı gibidir, ağzında bal kuyruğunda zehir vardır. İğnesine katlanmayana balını vermez.

Başarılı olmak istiyorsanız şu soruyu kendinize sorun; “Bugün yapmadıklarımın gelecekteki sonuçları neler olacak?”

Unutmamak gerekir ki, hayatın her hangi bir anında başımıza gelen her hangi birşeyin oluşmasında bizimde katkımız vardır. Olumlu ya da olumsuz bizi etkileyen her hangi bir şeyin oluşmasında bizim katkımız dış faktörlerin katkısından her zaman daha çoktur. Çünkü, hayatın prensibi çok açıktır. Sen hazır olmadıkça hiç bir şey senin için hazır değildir. Bir hedefin varsa ve gerçekleştirmek istediğin bir idealin varsa öncelikle yapman gereken senin o ideali gerçekleştirecek düşünce ve davranış içinde olmandır.

Biraz önceki iki öğrenci örneğine tekrar dönelim. Bugün yapması gerektiği halde yapmadıklarının 5-10 yıl sonra sonucu hangi öğrenciyi mutsuz eder? Hangi öğrenci gelecekte başarılı ve mutlu bir hayat yaşar?

Hayat, her zaman yapması gerekenleri zamanında yapan insanı ödüllendirir. Başarı ve şans, kişinin zihnen, bedenen ve beynen hazır olup olmamasına bağlıdır. Yapması gerekenleri yapması gerektiği gibi zamanında yapıp yapmamasına bağlıdır.

Hayatın her anında ve bir işi yaparken veya hedefini gerçekleştirirken şu temel iki soruyu kendine sor;

1.Yapmam gerektiği halde yapmadıklarım nelerdir?

2.Yapmamam gerektiği halde yaptıklarım nelerdir?

Bu iki soruya vereceğiniz cevapların ne olduğu ve sizin bu cevaplar karşısında nerede olduğunuz başarınızın derecesini de belirleyecektir. Bu sebeple, yapmanız gereken ne ise onu yapın. Bu yapmanız gerekenleri yapılması gereken zamanda ve yapılması gerektiği gibi yapın.

Bugün geleceğin dünü, gelecek ise bugünün yarınıdır. Bugün yaşadıklarını ve yapman gerektiği halde yapmadıklarını önemse…Bugün yapman gerektiği halde yapmadıkların veya yapmaman gerektiği halde yaptıkların geleceğini “yaşanmaz” hale getirebilir. Bugün yaşadığın sorunlar geçmişte yapman gerektiği halde yapmadığın işlerin sonucudur.

Televizyonda hayretle izlediğimiz ve çok tehlikeli bulduğumuz ralli yarışlarında ki  ralli sürücülerine taşlı topraklı ve  engebeli o yollardan, keskin “U” dönüşlü virajlardan ve görünüşte bir arabanın  geçmesinin zor olduğu geçitlerden geçmeyi nasıl başardıkları sorulduğunda şu cevabı verirler; “Gitmek istemediğim yere değil, gitmek istediğim yere bakıyorum”. Hayatımızda da başarmak istiyorsak istemediğimiz şeylere değil, istediğimiz şeylere odaklanmalıyız. İstediğimiz şeylere odaklanarak çalışmalıyız.

Başarının, çalışmaktan önce geldiği tek yer Türkçe sözlüktür. Unutmayın..!

Yapmanız gerektiği halde yapmadıklarınızın hesabını bir gün mutlaka ödeyeceğinizin bilincinde olarak yaşayın…

Sevgiyle kalın…Başarı dolu günlerde dostça kalın…

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp ile Bilgi Alın!