Büyük Başarıların Altında Küçük Ayrıntılar Vardır

Büyük Başarıların Altında Küçük Ayrıntılar Vardır

“Büyük sorunları çözmek ve büyük başarılar elde etmek için küçük adımları ve ayrıntıları değersiz ve önemsiz olarak görüyorsanız, siz  bir sivrisinekle yatağa hiç girmemişsiniz demektir.”

 

İlhan Ürkmez

Başarı Koçu, Danışman, Yazar ve Eğitim Uzmanı

ilhanurkmez@yahoo.com

Büyük başarılar  her zaman önemsiz gibi görünen küçük ayrıntıların doğru zamanda ve doğru şekilde yapılmasıyla elde edilir, büyük sorunlar da çoğu zaman küçük adımlarla çözülür.

Dokuz yasındaki bir Japon çocuğun en büyük hayali günün birinde çok iyi bir judocu olmaktır.Fakat talihsiz bir trafik kazası sonucu sol kolunu tamamıyla kaybeder.Hem çocuk, hem de ailesi yıkılır.Ailesi sırf çocuk oyalansın diye, Japonların en ünlü hocalarından birini tutarlar.

Hoca kolları sıvar, çocuğa tek kolla yapabileceği yegane fırlatma hareketini öğretir.Gece gündüz çocukla beraber bu hareketi çalışırlar.Bir müddet sonra çocuk hareketi gayet iyi ve hızlı bir şekilde yapmaya başlar, fakat hocası çocuğa her gün saatler boyu aynı hareketi adeta ezberletir.

Bir süre sonra çocuk bu hareketten sıkılır ve yeni hareketler öğrenmek ister.Fakat hocası, bu hareketi dünya da en hızlı sen yapmalısın diyerek, başka hareket öğretmeyeceğini söyler.Bir müddet sonra çocuk bu hareketi yıldırım hızıyla yapmaya alışır. Bunun üzerine hoca çocuğa artık bir turnuvaya katılma zamanının geldiğini söyler.Olacak şey değildir.Tek kollu bir judocu tek hareketle turnuvaya katılacaktır.Çocuk itiraz ettikçe hocası “Evlat; sen öğrendiğin hareketi yap, gerisini merak etme” diye öğütte bulunur.

  1. tur 2. tur derken çocuk turları gayet rahat geçer.En nihayet finale gelir.Tek hareket bilgisi ile finale kadar gelen çocuğun finaldeki rakibi bölgenin en iyi judocusudur.Çocuk dev cüsseli rakibini görünce korkar.Hocası yine sakindir, “Evlat sen bu harekette dünyada teksin, kendi oyununu yap yeter” der.Çocuk rakibine kendi hareketini şimsek hızıyla uygular, rakip kalktıkça aynı hareketi yineler. İnanılır gibi değildir, çocuk tek kolla tek hareket sayesinde şampiyon olmuştur.

Çocuk dayanamaz ve hocasına sorar “Hocam inanamıyorum, ben nasıl şampiyon oldum?” der. Hocası yine sakin ifade ile şöyle cevaplar; ”Bu zaferin iki sırrı var oğlum.Birincisi judo`nun en güç hareketlerinden birini çok iyi yapabilmendir.İkincisi bu harekete karşı tek bir savunma vardır.O da hareketi yapanın sol kolunu tutmak!..İşte sen rakibinin önemsemediği küçük ama sonucu büyük olan bu ayrıntı ile bu turnuvayı kazandın.Hem de büyük başarıların her zaman önemsiz gibi görünen küçük ayrıntılarla kazanılabileceğini öğrenerek.”

Doğru bir tutum, yerinde gösterilen doğru bir cesaret ve bir tek kol, yanlış bir tutumla birlikte yanlış bir yerde gösterilen doğru cesareti ve iki kolu her zaman yenecektir.

Büyük başarıların altında küçük ayrıntılar vardır ve büyük başarılar küçük ayrıntılara verilen önemle gerçekleşir.Bütünü oluşturan ayrıntıları gözden kaçırmayın ve önemsememezlik yapmayın. Gözden kaçan ve önem verilmeyen tek bir küçük ayrıntı sonucun istediğiniz gibi gerçekleşmesini önleyecek güce ve etkiye sahiptir.Eğer siz, küçük ayrıntıların önemsiz olduğunu düşünecek yanılgıya düşerseniz, bir sivrisinekle aynı yatağa girdiğinizde olacakları maalesef bilmiyorsunuz demektir.Bir sivrisinekle aynı yatağa girdiğinizde giderek uzayan gecenin sonunda ve ancak gün ağarırken anlarsınız ki “etki”nin büyüklüğü yada küçüklüğü  her zaman kaynağına bakarak anlaşılmaz ve kaynağın kendisi oluşturacağı etki için bir ölçü olmaz.İşte bu sebeple; büyük başarıların altında küçük ayrıntılar vardır. Büyük başarılara imza atmış kişiler bu gerçeği çok iyi bilirler ve hiç unutmazlar.

Başarı yolunda her zaman neleri yapabileceğinizi ve neleri yapamayacağınızı bilerek hareket edin.Büyük başarıların küçük ayrıntılarla elde edileceğini, büyük sorunlarında küçük adımlarla çözüleceğini bilin.

Kendinizi çok iyi tanıyın; zayıf ve güçlü yönlerinizi çok iyi bilin.Neleri yapabileceğinizi ve neleri yapamayacağınızı çok iyi analiz edin.Unutmayın ki; kendinizi ne kadar iyi tanır ve neleri başarabileceğiniz hakkında geliştireceğiniz inancınızı ne kadar çok kendi içinize yerleştirirseniz, bu inancınızın geleceğinizi belirleme ve oluşturma ihtimalini de o kadar çok artırırsınız.Bu süreci olması gerektiği şekliyle en doğru biçimde yaşadığınızda bir süre sonra şu gerçeği çok iyi anlarsınız; “Hayat insana her zaman diliyle istediklerini değil, inanarak ve adanarak çalıştığı ve bu sebepten almaya hak ettiği neyse onu verir.”

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp ile Bilgi Alın!