Davranışlar Değişmezse Sonuçlar da Değişmez

Davranışlar Değişmezse Sonuçlar da Değişmez

Hayatta işlediğimiz hataların çoğu; düşünmek gerektiği yerde hislerimizle, hissetmek gerektiği yerde düşüncelerimizle hareket etmemizden kaynaklanır.

İlhan Ürkmez

Başarı Koçu, Danışman, Yazar ve Eğitim Uzmanı

ilhanurkmez@yahoo.com

Başarı; zihnimizdeki düşünceleri ve hissettiğimiz duyguları tanımayı, bunları kontrolümüz altına alarak sağlıklı düşünceler temelinde seçilmiş davranış göstermeyi gerektirir.

Başarı yolunda  ilerlerken kişi bedenen ve zihnen bir yolculuk yapar. Bu yolculukta yaşanan değişimler ve elde edilen kazanımlar ya kişiyi başarıya yada başarısızlığa götürür. Önemli olan böyle bir yolculukta zihnen ve bedenen yaşanacak değişim ve gelişimin bizim kontrolümüzde gelişmesidir.

Başarı; hedefin gerçekleşmesi demektir. Hedefin gerçekleşmesi ise ancak sonuçların değişmesi ile mümkün olur.

Başarı yolundaki bu uzun soluklu yolculukta önemli değişim ve gelişim durakları vardır. Bu durakların farkında olarak ve iyi yönetilerek başarı elde edilebilir.

Bu değişim ve gelişim duraklarında inançlar, düşünceler, duygular, davranışlar ve sonuçlar değişir. Unutulmamalıdır ki; en çarpıcı ve en kalıcı başarılar önce inançların değişmesini gerektirir. İnançlar değişmeyip sabit kaldığı sürece ve başarı için gerekli davranış değişikliği harekete dönüşmediği sürece sonuçlar değişmez. Bu sebeple; başarmaya olan inanç ve bu inancı destekleyen diğer unsurlar önce sorgulanmalı, dokuz şiddetinde bir deprem yaşamış gibi sallanmalı ve yeniden oluşturularak hedeflenen başarıya hizmet edecek konuma getirilmelidir.

İnançlardaki değişim düşünceleri de değiştirecektir. Olaya bakış açısındaki düşünsel farklılık daha önce düşünülmeyen yeni düşüncelere kapı açacaktır.

Düşünceler değişince yaşanılan olaylara ilişkin ve bu olaylara verilen tepkiler temelinde hissedilen duygularda değişecektir. Duygular insanın yakıtıdır. Motivasyon kaynağıdır. Daha iyisini yapmaya kişiyi zorlayan itici güçtür.

İnançlar, düşünceler ve duygular başarı odaklı değişim gösterip geliştikçe kişiyi istediği sonuca götürecek davranışlarda değişmeye başlar. Davranışlardaki değişimi inanç, düşünce ve duygulardaki değişim sağlar ama davranış olumlu değiştikçe ve gelişerek olgunlaştıkça davranışlardaki bu değişim gerisin geri giderek duyguları, düşünceleri ve inançları değiştirmeye başlar.Bir süre sonra inançlar, düşünceler, duygular ve davranışlar başarı odaklı olacak şekilde birbirlerini etkilemeye, değiştirmeye ve kontrol ederek geliştirmeye başlar.İşte böylesi bir çoklu etkileşim ortamını yakalayan kişi artık sonuçları değiştirmeye hazırdır. Şaşılacak derece de inanılmaz sonuçlar oluşmaya başlar. Sonuçlar değiştikçe ve hedeflenen başarıya hizmet ettikçe kişi daha bir cesaret kazanır. Başarının gerçekleştirilebilir ve elde edilebilir olduğunu gördükçe de kişi başarı odaklı kalarak başarıya adanır.İşte başarı böyle bir sürecin sonunda yakalanır.

Bu sebeple; başarı yolunda kalıcı sonuçlar almak için yapılması gereken ilk şey kişinin inançlarını, düşünce ve duygularını değiştirerek hedefini gerçekleştirecek şekilde tekrardan oluşturulması ve organize etmesidir.

İnançlar, düşünceler ve duygular değişmeden kesin ve kalıcı sonuçlar elde edilemez. Başarısızlığı üreten paradigma inançlardan, düşüncelerden ve duygulardan sökülüp atılmadıkça davranışlar değişmez. Davranışlar değişmezse sonuçlar da değişmez.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp ile Bilgi Alın!