Hayalleri Olanlar Asla Uyumaz

Hayalleri Olanlar Asla Uyumaz

“El ver, gönül ver, emek ver, yürek ver,              

azim göster ve değer ver ama boş verme.”

İlhan Ürkmez

Başarı Koçu, Danışman, Yazar ve Eğitim Uzmanı

ilhanurkmez@yahoo.com

1490 yılında Kristof Kolomb, Hint Adaları`na giden yeni ve daha kısa bir yol bulma hayalini ve planını İspanya Kraliçesi Isabelle ve Kral Ferdinad`a sunar. Kraliyet bu etkileyici planın incelenmesi amacıyla bir komite kurar.

Coğrafya uzmanları ve bilim adamlarından oluşan kalabalık bir heyet Kolomb`un planlarını inceler ve şu sonuca ulaşır; “Olanaksız..!”

Buna rağmen yaptığı hesaplara ve etle ettiği bilgilere güvenen Kristof Kolomb, Kraliçe Isabelle ve Kral Ferdinand`ı ikna ederek yolculuk için gerekli mali desteği sağlar.

En kısa sürede Nina, Pinta ve Küçük Santa Maria adlı gemileriyle yola çıkan Kolomb, ulaşılması olanaksız olarak görülen yeni topraklara ayak basarak o güne kadar düz olduğu düşünülen dünyayı birden yuvarlak hale getirmeyi başarır.

Kimsenin hayallerini çalmasına izin verme. Ne durumda olursan ol, kalbinin sesini dinle. Hayalin varsa o hayali gerçekleştirecek tek gereksinimin ateşlenmiş insan ruhudur. Ateşle kendini. Hayaline kitlen.

“Beni öldürmeyen, beni güçlü kılar” diyor Frederich Nietzche. Hayal kurmaktan ve hayalleriniz olmasından korkmayın. Hayaliniz yoksa işte o zaman korkun. Bir insanın yaşamının sınırları, hayal gücüyle sınırlıdır çünkü…

Ancak hayal gücünüz kadar özgürsünüzdür.

Kelebek bir defa kanatlandı mı bir daha asla tırtıl haline gelmez. Bu sebeple; hayallerinizi serbest bırakın. Okun yaydan çıkması gibi hayaliniz bir defa serbest kaldı mı bir daha o yaya dönmez. Hedefini gider bulur. Hayaliniz varsa ve nereye gittiğini biliyorsa tüm dünya sana yol vermek için bir yana çekilir.

Hayalleriniz olmalı. Çünkü; gelecek hakkında düşünemezseniz asla bir geleceğiniz olmaz. Arzu ettiğinizle yapıtığınız şey, hayalleriniz ile hedefiniz arasındaki ana bağlantıdır. Hayallerinizi başkalarıyla paylaşın. Fakat, hayallerinizi  paylaştığınız insanların sizi cesaretlendirecek insanlar olmasına özen gösterin. Hayallerinizi paylaştığınız insanlar rüya söndürücüler değil rüya yapıcılar olmalı. Hayallerinizi, sizi hedefinizi gerçekleştirmeye ateşleyen insanlar ile paylaşın.

Bilgi insanı kuşkudan, iyilik acı çekmekten, kararlılık korkudan kurtarır. Kararlı ol. Hayalini gerçekleştirmek için önüne çıkan engellerin seni durdurmasına izin verme.

Bir gün kurbağalar, aralarında bir yarış yapmaya karar verirler. Yarışmaya on kurbağa katılacaktır. Yarışmanın hedefi ise şimdiye kadar defalarca denenmesine karşın hiç bir kurbağanın çıkamadığı tepeye kadar çıkmaktır.

Yarışmaya deneyimli kurbağalar kadar deneyimsiz ve genç kurbağalarda katılır. Yarışma başlar ve on kurbağa vraklayarak ve zıplayarak tepeye doğru hamle yaparlar. Bu arada  bu kurbağaları izleyen seyirci kurbağalar adeta hep bir ağızdan “Şimdiye kadar o tepeye çıkmayı kimse başaramadı, sizde başaramayacaksınız. Zavallı budala kurbağalar..!” diye mırıldanırlar. Bunu duyan yarışmacı kurbağalar imkansız bir şey yaptıklarını düşünerek o tepenin zirvesine varamadan daha yarı yolda yarışı terk ederler.

Tüm kurbağalar yarışı bırakırken ancak bir genç ve deneyimsiz kurbağa azimle zirveye doğru çıkmaya devam eder. Diğer kurbağalar yine hep bir ağızdan ve bir koro gibi “Vraaaak Vraaaaak bu işi bırak. Kimse başaramadı. Sende bırak..!” diye bağırmaya devam ederler.

Fakat tüm vraklamalara rağmen bu genç kurbağa kimsenin başaramaz dediği şeyi başarır ve zirveye ulaşır.

Yüzlerce vraklayan kurbağa şaşkınlık içindedir. Genç kurbağa zirveden aşağıya indiğinde yarışmadan çekilen diğer kurbağalar onun yanına gelerek sorarlar; “Herkes yarışmayı tamamlayamayacağımızı söylediği halde sen devam ettin. Adeta imkansızı başardın. Bunu nasıl yaptın?”

Genç kurbağa soruya cevap vermeden sessiz bir halde durmakta ve olan biteni seyretmektedir. Cevabı genç kurbağanın annesi verir; “O sağırdır. Hiç bir şey duymaz. Onun için burada bir koro eşliğinde bağıran hiç bir kurbağanın sesini duymadan, sadece hedefine odaklanarak zirveye doğru koştu.”

Hedefiniz varsa ve o hedefinizi ateşlenmiş bir ruh ile yanarak gerçekleştirmek istiyorsanız bazen kulaklarınızı tıkamanız gerekebilir.

Kristof Kolomb hayalini gerçekleştirirken karşısına çıkan bütün engelleri işte böyle yaparak aştı. O kahraman kurbağa da zirveye böyle yaparak ulaştı. Tarihte “olmaz” denileni yapanlar da hep böyle yaptı. İmkansızı başarmak imkansız gibi görünen üstün bir çalışmayla başarılabilir ancak.

Çalışmak gerekiyor, hem de çok…

Ve unutmamak gerekiyor; “Hayalleri olanlar asla uyumaz.”

Uyumadan el vermek, gönül vermek, emek vermek, yürek vermek, değer vermek ama boş vermemek gerekiyor.

Çalışmak gerekiyor, çalışmak…Hem de çok çalışmak…

Kendinizle barışık ve hayallerinize bağlı kalmanız ümidiyle. Sağlıcakla kalın. Dost kalın…

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp ile Bilgi Alın!