Hedef; Beynin “Yol Haritası” dır

Hedef; Beynin “Yol Haritası” dır

“İnsan yaşadıkça anlıyor ki; kendi kayığını kendin çekmezsen bir yere gidemiyorsun. Bir şeyi gerçekten istersen mutlaka onu gerçekleştirecek en az bir yol bulursun. İşte bu sebeple; önce hedefiniz olmalı. Hedefinizin ne olduğunu bilmeden hedefi vuramazsınız.Çünkü; insanlar nişan almadıkları şeyi nadiren ve tesadüfen vururlar.”

 

İlhan Ürkmez

Başarı Koçu, Danışman, Yazar ve Eğitim Uzmanı

ilhanurkmez@yahoo.com

 

Hedefiniz varsa ve o hedefinizi gerçekleştirmek için  sizi harekete geçiren yeteri kadar niçin`e sahipseniz, hiç kuşkunuz olmasın nasıl`ı mutlaka bulursunuz.

Hedefinizi tam olarak belirlemeniz önemlidir çünkü herşeyden önce size o hedef için ödeyeceğiniz bedelin ne olacağını bilmenizi sağlar. Bu bedelin ne olduğunu bilmeniz çok büyük bir kazançtır.

Bir hedef belirlediğinizde çevrenizdeki her şeyi onu size getirmesini yada sizi ona götürmesi için organize etmiş olursunuz.Aynı zamanda kendinizi bir mıknatıs  yaparak, hedefle ilgili ve hedefinizi gerçekleştirmeye yardımcı olacak her şeyi kendinize doğru çekmeye başlarsınız.

Hedefinizi belirlediğiniz zaman zihninize bir yol haritası vermiş olursunuz. Enerji ve odağınızı da hedefinize yönlendirince daha önce hiç olmayacakmış gibi görünen sonuçların oluştuğunu görürsünüz.Çünkü; zihninizin derinliklerinde düşündükleriniz gerçekleşmeye eğilimlidir.Bu sebeple; önce kendi iç dünyanızda hedefinizi belirleyin ve sahiplenin sonra da içinde olduğunuz dış dünyaya hedefinizin ne olduğunu söyleyin.

Beyin; kendisini sizin ona görev olarak verdiğiniz hedefe göre şekillendirir, organize eder ve yeniden oluşturur.Beyne verdiğiniz hedef, bir süre sonra onun çalışma modeli olur.Beyin artık, o modele göre işler, düşünür, öğrenir ve üretir.Bu sebeple,  beynin sağlıklı işleyebilmesi ve bize kapasitesi oranında hizmet edebilmesi için ona kendisinden “ne talep ettiğimizi” ifade etmek zorundayız.Ona, takip edeceği bir “yol haritası” vermek zorundayız.

Sadece kendinize değil çevrenize de “Ne istediğinizi” ifade ettiğinizde ne olur bilir misiniz? Bedeniniz bir alıcı ve verici gibi hareket etmeye başlar. Ne istediğinize odaklanmış enerjiniz dünyayı dolaşan, aşan ve uzaya ulaşarak galaksileri bile dolaşan sinyale dönüşür.

Enerji odağınızın merkezi “ne istediğiniz” oldukça da bu sinyal, vizyon odaklı hedefinizi size, sizi de hedefinize yaklaştıran bir görev üstlenir.Kendi içinizden hareketle dışınızda işte bu ahengi ve oluşumu yakaladığınız an mucizeler olmaya başlar.

İç dünyanızın yeniden programlanması hislerinizi, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı hedef odaklı kalmaya zorlar.Süreç böyle işleyince ve seçimlerinizde bu programa uygun gerçekleştikçe elde etmek istediğiniz sonuçlar sizi kendine doğru çeker.

Hedefinizin olması size iki konu da çok net bilgi verir; birincisi yapmayı yada sahip olmayı istediğiniz şey hakkında bilgi verir.İkincisi ise enerjinizin boşa gitmesini engelleyerek sonunda mutlu olacağınız bir sonuca sizi götürür.

Zihnine girdi olarak ne verirsen ona uygun çıktıyı alırsın.Çünkü; zihninin neyle meşgul olmasını istersen zihnin de onu olur.Zihnin ne olduğu, o zihne sahip insanın da ne olacağını belirler.

Beden, zihinden bağımsız hareket edemez.Zihin ve beden ilişkisi arabanın direksiyonu ile tekerlekleri arasındaki ilişkiye benzer.Tekerlekleri idare eden direksiyon ne ise davranışları idare eden zihin de odur.Bu sebeple; zihnine ne ekersen, davranış olarak ta onu biçersin.

İnsan zihni, nasıl kullanıldığına bağlı olarak sonuçlar üretir.Eğer zihinsel tembellik, fiziksel tembellik ile birleşirse bu tür bir birleşmenin sonucu ortaya çıkan zihinsel durum bu zihinsel duruma sahip kişiyi daha iyiye götürmez.Her zaman daha kötüye ve daha olumsuza götürür.Böyle kişiler için başarı sürpriz, yenilgi ise alışkanlık haline gelir.

İnsanın tam kontrolünün olduğu tek bir şey üzerinde kontrolünü kaybetmesi yıkıcı sonuçlar doğurabilir.Kendi zihnini kontrol edemeyen ve hedefleri doğrultusunda çalışmasını sağlayamayan insan hayatında başka hiç bir şeyi kontrol edemez.

Kontrol, özellikle zihnin kontrolü, insana verilen en büyük güçtür.Bu güç insanın kendi kaderini kontrol edebileceği tek güç kaynağıdır.Bu gücün yapıcı etkisini kullanamayan her insan maalesef yıkıcı etkisinin sonucuyla karşı karşıya kalır ki böyle bir durumu her insan kolay kolay yönetemez.

Zihni kontrol etmenin en pratik ve kolay yolu ona bir hedef vermektir. Hedefi olan zihin o hedefi gerçekleştirmekle meşgul oldukça olumsuz sonuçlar değil, hep ve sürekli olumlu sonuçlar üretmeye başlayacaktır.Başarı; zihni kontrolün sonucudur. Zihni kontrol olmaksızın başarı mümkün değildir.

Hayatınızda olan her şey sizi hedefleriniz doğrultusunda ilerletir yada geriletir.

Örneğin; balık tutmak gibi bir hedefiniz varsa, bu durum iki şeyi doğru yapmanızı gerektirir; birincisi oltaya doğru yemi takmanızı.İkincisi ise oltanızı doğru yere atmanızı.Bunları yapmadığınız zaman balık tutamazsın ama balık tutmayı düşünerek ve düşleyerek yaşarsınız.Bu sebeple, hedefinin olması ve o hedefi gerçekleştirecek istek içinde olman eğer harekete geçmez ve doğru hareketi yapmaz isen sana başarı getirmez.Harekete geçsen bile eğer bu hareketini doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şekilde yapmaz isen zafer çığlıkları atacağın bir başarıyı yakalaman hayalden öteye gitmez.

Ulaşmak istediğiniz hedef, aslında sizin kapasitenizin sınırını belirler. Her hedefin o hedefin sahibine taşıttığı bir ağırlığı vardır.Hedef sahibinin hissettiği bu ağırlık hedefi gerçekleştirme yolculuğunda başlangıç ile bitiş arasındaki yolculukta giderek artar.Örneğin, elinize üç kiloluk bir taş alarak yürümeye başlarsanız yol aldıkça bu taşın ağırlığının arttığını zannedersiniz. Aslında taşın ağırlığı hiç değişmiyordur, yine üç kilo olarak kalır. Fakat, değişen o taşı taşıyan kişinin gücüdür.Bu sebeple; kişi sahip olduğu kapasitesi kadar güçlüdür ve ancak gücünün yettiği kadar hedefine hizmet edebilir.

Hedef; Beynin “Yol Haritası” dır, unutma.Hedefin varsa ve sen zihnen, bedenen ve beynen hedefini gerçekleştireceğine inanıyorsan hemen şimdi hareket et, durma.Başarı yolu seni bekliyor.Şimdi çık bu yola.Gideceksen seni en uzağa götürecek gücü topla kendinde.Yapacaksan şimdi başla ve cesaret göster kendine. Olacaksan da en iyi ol sonunda.Hedef; Beynin “Yol Haritası” dır, unutma.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp ile Bilgi Alın!