Sınava Ne Kadar Hazırsın?

Sınava Ne Kadar Hazırsın?

Hiç bir sınav,  sınav öncesinde kazanılmaz. Ama sınava hazırlıksız ve uygun olmayan bir tutumla ve sınav öncesi oluşturulmuş zayıf bir irade gücüyle girmek, mutlak başarısızlığı getirir.

 

İlhan Ürkmez

Başarı Koçu, Danışman, Yazar ve Eğitim Uzmanı

ilhanurkmez@yahoo.com

Üniversite sınavında hangi konulardan soru geleceği bellidir. Sınava giren her öğrenci bunu bilerek buna göre çalışır. Fizik, Kimya, Tarih, Matematik, Edebiyat vb. konulara çalışarak bu sürecin sonunda her konunun kendi çapında bir profesörü olur. Çünkü; üniversite sınavı, öğrenciden bu konularda “bilmesini” ve sonra da bilgisini “kullanmasını” ister.

Fakat üniversite sınavı, öğrenciden bu konuların dışında başka bir şey daha ister. Sınav anında da yukarda söz edilen konuların bilgisini test ederken bir başka alanda daha öğrencinin bilgi ve tecrübesini test eder. İşte bu irade ve öğrencinin tutum ve davranışlar boyutudur.

İrade gücü kişiye bir işi yapabileceğine yönelik “inanç” ve “cesaret” verir. Kişiyi isteklendirir, yüreklendirir ve uzaktaki bir hedefi yakın eder.

Öğrenci üniversite sınavına hazırlandığı aylar ve yıllar boyunca farkında olmasa da kendi içinde aslında bu irade gücünü de oluşturur, yapılandırır, besler ve çoğaltır. Öğrenciyi, hayatının belki de ilk zaferini kazanacağı sınava hazırlar.

Aslında irade gücü ile girilecek sınavda çözülecek sorular arasında bir bağ ve ilişki yoktur. Fakat o soruların cevaplanmasını sağlayacak bilgi birikimine sahip olmak için güçlü bir irade gücüne gerek vardır.

Bu sebeple; irade gücünü geliştiren, kendi içinde bu gücü var edip besleyen ve çoğaltan kişi, sınav öncesi hazırlığını hem iyi yapar hem de sınavda başarılı olmanın kapısını sonuna kadar açar.

Başarıyı; hayatta yapmamız gerekenler ile yapmamız gerektiği halde yapmadığımız işler belirler.

İrade gücü insana en fazla yapması gerekenleri yapmaya istekli olmadığı durumlarda gerekir. İnsanın yapmak istedikleri ile yapmak zorunda oldukları işler her zaman birbirinden farklıdır ve çatışma halindedir. Böylesi bir çatışmayı yaşayan kişi, bu çatışmadan kendine fayda sağlayacak yönde kazançlı çıkması için irade gücünün o içten gelen ve kişiyi yönlendiren sesine kulak vermelidir. Böyle durumlarda irade gücünün varlığı kişiyi yapmayı istediği işlere değil, yapması gerekenlere yönlendirir.

Her insan hayatı boyunca ya da hayatın belli dönemlerinde kendi içinde böylesi bir çatışmayı yaşar. Yapmayı istediği işler ile yapması gerektiği işler arasında sıkışır, bazen umutsuzluğa kapılır, bazen de  çözüme yakın olup kendisine en uygun bir çözümü bulur.

İnsan hayatında böylesine bir çatışmayı yaşamak istemiyorsa yapacağı öncelikli şey; hiç kuşkusuz yaptığı işi sevmesi veya sevdiği işi yapmasıdır. Ya da yaptığı işi sevecek konuma kendisini getirmesidir.

İşini severek yapan insanın yapmayı istedikleri ile yapmak zorunda oldukları arasında fark yoktur. Fark olsa dahi kararını her zaman yapmak zorunda olduğu işlere yönelik verir.Çünkü; iradesi, bilgisi, tecrübesi, tutum ve davranışları, olgunluğu doğru kararı bulmada ona rehberlik eder.

Başarı, sevmediğiniz işleri büyük bir irade gücüyle nasıl yaptığınıza bağlıdır. Çünkü; iradesi güçlü insanlar en zor şartlar altında dahi başarıya odaklı kalırlar.

Hiç bir sınav sınav öncesinde kazanılmaz. Ama sınava hazırlıksız ve uygun olmayan bir tutumla ve sınav öncesi oluşturulmuş zayıf bir irade gücüyle girmek mutlak başarısızlığı getirir. Çünkü; sınavda başarıyı yakalamak kişinin yapılması gerekeni yapılması gerektiği zamanda ve yapılması gerektiği gibi yapmasına bağlıdır. Bu da ancak yüksek seviye de bir irade ile birlikte, bu iradeyi destekleyen ve güçlendiren düşünce, tutum ve davranış ile olur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp ile Bilgi Alın!